Bitcoin a Elon Musk – jak doszło do spadku kryptowaluty?

Bitcoin, uznawany za najważniejszą kryptowalutę, przeżywa obecnie kryzys. Po ogłoszeniu decyzji Elona Muska na temat wstrzymania płatności bitcoinem za Teslę, kurs wirtualnej waluty spadł o prawie 13 procent. Jeśli jeden człowiek jest w stanie znacząco wpłynąć na kurs kryptowaluty to jaka przyszłość czeka wszystkie waluty wirtualne?

Bitcoin a środowisko naturalne

Bitcoin to kryptowaluta „wykopywana”, czyli tworzona poprzez długie i żmudne obliczenia komputerowe. Stworzenie waluty wymaga dużych ilości energii elektrycznej i wpływa negatywnie na środowisko naturalne powodując zwiększenie zmian klimatycznych w atmosferze. Bitcoin jako waluta zużywa dużo więcej energii niż inne metody płatności. Oceny szkodliwości kryptowalut na środowisko są dopuszczają największe nazwiska obecnych czasów – m.in. założyciel Microsoftu Bill Gates. To właśnie oskarżenia o szkodliwy wpływ kryptowalut na środowisko naturalne spowodowały teraźniejszy dynamiczny spadek bitcoina.

Bitcoin i Tesla

Bitcoin początkowo zdawał się mieć sojusznika w osobie Elona Maska. Początkowo twórca Tesli wykupił 1,5 miliarda USD w bitcoinach oraz przedstawił plany akceptacji wirtualnej waluty jako środka płatności w Tesli. Postępowanie Muska spotkało się z ogromną krytyką internautów, którzy zarzucili mu celowe podejmowanie działań szkodliwych dla środowiska naturalnego. Sytuacja ta wpłynęła na obecną sytuację rynku kryptowalut. Przez niedawny wpis Muska na twitterze, w którym przedsiębiorca ogłosił decyzję wstrzymania płatności bitcoinem z powodu jego nagatywnego wpływu na środowisko, kurs kryptowaluty spadło o 12,7 procent.

Przyszłość bitcoina

Obecnie wartość bitcoina nieustannie spada. W ostatni poniedziałek kurs kryptowaluty spadł nawet do 42 185 USD osiągając najniższą wartość notowaną od 8 lutego. Mimo że spadek wirtualnej waluty jest odczuwalny, na przestrzeni lat zdaje się być jednak mało znaczący. Przeszłość bitcoina pokazała, że rynek kryptowalut jest niezwykle dynamiczny, przez co niektórych rzeczy zwykli użytkownicy wirtualnych walut nigdy nie będą w stanie przewidzieć. Według ekspertów w takich sytuacjach liczą się cierpliwość, racjonalność oraz szybkość podejmowania decyzji. Najważniejsze jest obserwowanie tendencji kryptowalut i wyciąganie z nich właściwych wniosków.

Zobacz nasze inne teksty o tematyce kryptowalut: Bitcoin a ustawa AML. Czy giełdy kryptowalut ułatwiają pranie pieniędzy?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o bitcoinie i jego powiązaniu z ustawą AML, sprawdź tutaj.

Dodaj komentarz