Bitcoin a ustawa AML. Czy giełdy kryptowalut ułatwiają pranie pieniędzy?

Kryptowaluta to jedna z najszybciej rozwijających się branż w cyfrowym świecie obejmująca sektor finansowy. Bitcoin natomiast jest najpopularniejszą walutą kryptograficzną, która swój debiut miała w 2009 roku i od jej powstania popularność stale rośnie. Waluta ta jest znana z ogromnych wahań wartości, początkowo jeden bitcoin kosztował zaledwie 9 centów w 2010 r., 313,92 USD w 2015 r., a trzy lata później ponad 13 tys. USD, żeby zaledwie kilka miesięcy później w 2019 r. jego wartość gwałtownie spadła do niecałych 4 tys. USD.  Dzisiaj, aby zostać posiadaczem jednego bitcoina należy wydać ponad 50 tysięcy dolarów, w przeliczeniu jest to ponad 185 tys. złotych. Dzięki tak dużej popularności, największe banki każdego dnia korzystają z tej wirtualnej monety podczas swoich transakcji. Giełdy kryptowalut podobnie jak inne sektory finansowe wiążą się z pewnym ryzykiem prania pieniędzy, dlatego instytucje obsługujące ten sektor oraz agencje rządowe szukają sposobów regulacji i zapobiegania przestępstwom finansowym.

Dlaczego giełdy kryptowalut sprzyjają praniu pieniędzy i cyberprzestępstwom?

Większe ryzyko AML występuje ze względu na brak nadzoru, regulacji organów regulujących oraz luk systemowych występujących w tym nowym sektorze. Znaczna ilość surowych przepisów występujących w bankach nie występuje na giełdach kryptowalut, dlatego przestępcy, aby ukryć pieniądze pochodzące z przestępstw zamieniają je na wirtualne monety.

Źródło: https://bitcoin.pl/pranie-brudnych-pieniedzy-w-swiecie-kryptowalut/

W krajach takich jak Seszele i Singapur, procedury identyfikacji swojego klienta (KYC – Know Your Customer) nie są wdrażane co czyni z nich ideale miejsce do prania pieniędzy.

Brak systemu rejestracji oraz brak rozszerzania wymagań dotyczących podejrzanych transakcji sprawiły, że giełdy kryptowalut stały się ważnym polem działalności przestępczej. Anonimowość przy transakcjach zawieranych przy pomocy bitcoina jest bardzo atrakcyjna dla osób pragnących ukryć swoje fundusze pochodzące z nielegalnych źródeł, lecz także osób nabywających nielegalne przedmioty czy substancje. Transakcje rejestrowane są w łańcuchu bloków (block chains), a wykonanie ich odbywa się pod pseudonimem lub nazwą użytkownika, który trudno powiązać z rzeczywistą tożsamością.

Według badań kwota prania pieniędzy za pośrednictwem giełdy kryptowalut w 2019 roku to około 2,8 miliarda dolarów. 

Źródło: https://bitcoin.pl/pranie-brudnych-pieniedzy-w-swiecie-kryptowalut/

Dodaj komentarz