Kwarantanna po powrocie z zagranicy

Kwarantanna po powrocie z zagranicy to dość dynamiczny i atrakcyjny obecnie temat. Trudno się temu dziwić. Rozpoczynający się okres letni sprzyja wakacyjnym wyjazdom – szczególnie poza Polskę. Mimo luzowania obostrzeń i spadkowi zakażeń koronawirusem, większość podróżujących wciąż ma nałożony na siebie obowiązek samoizolacji. W tym artykule przyjrzymy się aktualnie obowiązującym zasadom i ograniczeniom dotyczącym powrotu do Polski.

Sytuacja COVID-19 w Polsce

Dzienna liczba zakażeń koronawirusem w Polsce osiąga rekordowo niski poziom. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o 52 nowych zakażeniach. Nie odnotowano przy tym żadnych przypadków śmiertelnych. Mimo że statystyki napawają optymizmem, rząd wciąż ostrzega Polaków przed Deltą – najnowszym wariantem koronawirusa. Jak dotychczas ustalono, mutacja ta jest bardziej zakaźna i może powodować cięższy przebieg choroby w porównaniu do pozostałych odmian. Obecna sytuacja pandemiczna, a wraz z nią kwarantanna i potencjalne podróże, zależą głównie od rozwoju nowego wariantu w Europie. Minister zdrowia, Adam Niedzielski, potwierdził w rozmowie z Radiem ZET, że w obawie przed Deltą, rząd nie wyklucza powrotu do wcześniejszych obostrzeń. Możliwe również, że rządzący zdecydują się jesienią wprowadzić kolejny lockdown.

Kwarantanna dla podróżujących w strefie Schengen

Państwa znajdujące się w strefie Schengen stanowią aktualnie najatrakcyjniejszy i najbezpieczniejszy kierunek podróżniczy. Co prawda, kwarantanna obowiązuje podróżnych przybywających do Polski ze strefy Schengen, jednak poddaje się ją lżejszym restrykcjom. Turyści podlegają obowiązkowej samoizolacji, chyba że w ciągu 48 godzin przed bądź po przekroczeniu granicy wykonają badanie na COVID-19 i otrzymają negatywny wynik. Podróżni będą mogli wykonać zarówno test PCR, jak i antygenowy. Koszt badania trzeba pokryć samodzielnie, gdyż nie są one finansowane ze środków publicznych. Należy zaznaczyć tutaj, że osoby wykonujące test wykrywający koronawirusa po przybyciu do kraju, podlegają się kwarantannie aż do momentu otrzymania wyniku.

Kwarantanna dla podróżujących poza strefą Schengen

Od 24 czerwca obowiązuje, nałożona na podróżujących poza strefą Schengen, 10-dniowa kwarantanna. Samoizolacja dotyczy turystów podróżujących wszystkimi środkami komunikacji – w tym transportem zbiorowym i indywidualnym oraz pieszym przekraczaniem granicy. Zgodnie z nowym rozporządzeniem każda osoba przybywająca do Polski ma odbyć 10-dniową kwarantannę. Możliwość zwolnienia z niej dopuszczona będzie dopiero po 7 dniach od przekroczenia granicy (a nie w ciągu 48 godzin). Powyższe zasady nie obejmują osób zaszczepionych przeciw koronawirusowi, ozdrowieńców oraz dzieci do lat 12.

Zobacz również: Paszport covidowy – od kiedy w Polsce?

Dodaj komentarz