„Mój elektryk” – nowy program PiS

Od dziś startuje program „Mój elektryk”, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie na zakup samochodu elektrycznego. Jest to akcja promocyjna PiS-u mająca na celu popularyzację pojazdów bezemisyjnych. W ramach „Mojego elektryka” rząd zakłada dotacje do zakupu auta elektrycznego w wysokości 18 750 zł (dla osób fizycznych) oraz 27 tys. zł (dla kierowców posiadających Kartę Dużej Rodziny).

Czym jest program „Mój elektryk”?

Program „Mój elektryk” to zaplanowana przez rządzących kampania mająca na celu rozwój działań proekologicznych. Oprócz osób fizycznych, dotację otrzymają również przedsiębiorcy, samorządy oraz inne instytucje. Wszystkie warunki wsparcia są takie same, bez względu na formę nabycia pojazdu (np. leasing, zakup bądź najem). Wnioski na program „Mój elektryk” można składać od 12.07.2021 r. do 30.09.2025 r. bądź do wyczerpania środków. Kampania obejmuje kwotę pół miliarda złotych. 100 mln z tej kwoty ma trafić do osób fizycznych, zaś pozostałe 400 mln będzie dopłatami do leasingu dla firm. Jak zaznacza Ireneusz Zyska, Wiceminister Klimatu i Środowiska, planowane są już kolejne edycje akcji.

„Mój elektryk” – co ma na celu?

Poprzez program „Mój elektryk”, PiS wspiera działalność proekologiczną, przy jednoczesnej promocji nowej technologii. Według Ireneusza Zyska, „Mój elektryk” „ma być impulsem popytowym do zakupu samochodów elektrycznych, nie tylko dla użytkowników indywidualnych, ale także dla biznesu i jednostek samorządu terytorialnego. Będzie on działał w dwie strony: stymulując rozwój elektromobilności i wspierając w dłuższej perspektywie działania na rzecz czystego powietrza. Będzie też impulsem do rozwoju innowacyjnego przemysłu związanego z motoryzacją”.

Jakie auto można kupić w ramach programu?

W ramach programu „Mój elektryk” dofinansowanie przyznaje się jedynie przy zakupie nowego pojazdu zeroemisyjnego. Kampania obejmuje przede wszystkim samochody kat. M1, N1 oraz L1e-L7e. Szczegółowe informacje na temat konkretnych kategorii można znaleźć tutaj. Osoby fizyczne mogą starać się o dofinansowanie pojazdu kat. M1, nieprzekraczającego 225 tys. zł brutto. Ograniczenie to nie dotyczy kierowców posiadających Kartę Dużej Rodziny.

Zasady korzystania z dotacji

Aby móc korzystać z dotacji, wnioski muszą być zgodne z warunkami programu. Zgodnie z programem priorytetowym i regulaminem akcji, ze świadczenia mogą skorzystać osoby, które kupiły (bądź wzięły w leasing) pojazd elektryczny, którego cena nie przekroczyła ceny maksymalnej (225 tys. zł). Samochód powinno się zarejestrować na terytorium RP oraz ubezpieczyć. Ponadto kierowca zobowiązany jest do zatrzymania go na okres dwóch lat od uzyskania dotacji.

Pozostałe korzyści związane z programem „Mój elektryk”

Warto zaznaczyć, że zgodnie z założeniami programu, dotacje przysługują również przy finansowaniu zakupu poprzez kredyt na samochód. Ponadto NFOŚiGW ma w planach uruchomienie nowego, kompatybilnego z „Moim elektrykiem”, programu mającego na celu dofinansowanie do stacji ładowania i stacji tankowania wodoru. Dzięki nowym zmianom w prawie (m.in. Ustawie o elektromobilności), osoby kupujące pojazdy elektryczne są zwolnione z akcyzy. Dodatkowo użytkownicy tego typu aut mogą korzystać z buspasów i nie płacą za parking w strefach płatnego parkowania.

Zobacz również: IP BOX – jak bezpiecznie z niego korzystać?

Dodaj komentarz