Paszport covidowy – od kiedy w Polsce?

Paszport covidowy ma zapewnić Polakom swobodne przemieszczanie się między granicami Unii Europejskiej. Od dziś trwają badania pilotażowe nad polskimi wersjami Zielonych Certyfikatów, czyli zatwierdzonych przez Komisję Europejską zaświadczeń cyfrowych o stanie zdrowia podróżujących.

Czym jest paszport covidowy?

Paszport covidowy, czyli unijny Zielony Certyfikat, to cyfrowa informacja na temat stanu zdrowia osoby. Nie będą to jednak dane medyczne o samym pacjencie, tylko powiadomienie o tym, czy osoba została w jakiś sposób zabezpieczona przed koronawirusem (m.in. poprzez szczepienia, przejście choroby bądź posiadanie negatywnego wyniku testu). Informacje te mają być przekazywane w formie łatwych do odczytania kodów QR. Dane z aplikacji będą gromadzone przez każdy kraj członkowski w swoich odrębnych systemach. Pozostałe państwa nie będą nimi dysponowały. Otrzymają one jedynie komunikat o stanie zdrowia danej osoby oraz jej przeszłości covidowej.

Paszport covidowy – kiedy ruszy?

Według wiceminister zdrowia Anny Goławskiej najpóźniej od 25 czerwca tego roku będziemy mogli korzystać z unijnych paszportów covidowych. Zgodnie ze stwierdzeniem wiceminister realny termin wprowadzenia zielonych zaświadczeń cyfrowych przypadnie na początek czerwca. Przed oficjalnym wdrożeniem paszportów covidowych, system musi przejść odgórną, unijną weryfikację techniczną. Analiza polskiej wersji aplikacji rozpoczęła się dziś i będzie trwała najprawdopodobniej do wtorku. W testach jest sprawdzane dostosowanie polskiego systemu elektronicznej certyfikacji do standardu wyznaczonego dla wszystkich państw Unii Europejskiej.

Czy Zielone Certyfikaty ułatwią w tym roku wyjazd do UE?

Według założeń już w najbliższe wakacje będą możliwe podróże po Unii Europejskiej z Zielonym Certyfikatem, który będzie można uzyskać w ramach aplikacji mObywatel. W założeniu paszport covidowy nie jest obowiązkowym warunkiem podróży po UE, ale ma stanowić ułatwienie w przemieszczaniu się podczas pandemii. Paszport covidowy będzie podstawą do zwolnienia podróżującego z obowiązku kwarantanny, samoizolacji lub wykonania testów PCR przy wjeździe do danego kraju. Kod będzie można odczytać przy pomocy specjalnej aplikacji i czytników kodów QR. Będzie on dostępny w rządowej aplikacji mObywatel lub w formie fizycznej poprzez wydrukowanie informacji ze strony pacjent.gov.pl.

Zobacz również: https://arcana.com.pl/podatki-2021-r-najwazniejsze-zmiany/

Dodaj komentarz