Podatek liniowy w działalności gospodarczej

Podatek liniowy to, obok skali podatkowej, najczęściej wybierana przez przedsiębiorców forma opodatkowania. Na czym polega i kto może z niej korzystać? Sprawdź!

Czym jest podatek liniowy?

Podatek liniowy to forma opodatkowania, zgodnie z którą stawka płaconego podatku wynosi 19% wysokości dochodów przedsiębiorcy, bez względu na wysokość uzyskanej kwoty. W odróżnieniu od standardowego rozliczania się według tzw. skali podatkowej, stawka podatku liniowego zawsze jest stała. Z 19% opodatkowania mogą korzystać jedynie przedsiębiorcy zarządzający pozarolniczym przedsiębiorstwem. Opcja ta jest dostępna zarówno dla osób samodzielnie prowadzących przedsiębiorstwo gospodarcze, jak i dla wspólników w spółkach niebędących osobą prawną.

Kiedy podatek liniowy się opłaca?

Jak można się domyślić, podatek liniowy nie jest dla każdego. Według ekspertów jest to forma premiująca głównie majętniejszych przedsiębiorców.

Z podatku liniowego najlepiej korzystać, gdy:

  • roczny dochód przekracza 100 tys. zł
  • nie korzysta się z ulgi na dzieci, ulgi na internet i kwoty wolnej od podatku
  • równocześnie z prowadzeniem własnej działalności uzyskuje się dochody z innych źródeł rozliczanych według skali podatkowej – w takim przypadku większość ulg podatkowych zostaje uwzględniona na mocy dochodu z etatu. Opcja ta wiąże się z koniecznością złożenia dwóch deklaracji podatkowych rocznie
  • nie dokonuje się rozliczenia dochodu ze współmałżonkiem bądź jako samotnie wychowujący dziecko.

Podatek liniowy – dlaczego warto?

Za najważniejsze zalety podatku liniowego uznaje się stałość stawki podatku oraz możliwość odliczenia kosztów uzyskania przychodów działalności. Dzięki tym zależnościom można łatwiej wyliczyć kwotę podatku. Nie trzeba uwzględniać w nim zmiennej skali podatkowej i kwoty zmniejszającej podatek. Ponadto, przy podatku liniowym, nie łączy się dochodów uzyskanych z różnych źródeł, dzięki czemu na dochody z tej formy nie mają wpływu ma podwyższenie stawki dodatkowych dochodów opodatkowanych zgodnie ze skalą podatkową (17-32%).

Wady podatku liniowego

Podatek liniowy nie jest pozbawiony wad. Największymi słabościami tej metody są m.in. brak możliwości rozliczenia się wspólnie z małżonkiem, brak kwoty zmniejszającej podatek oraz niemożność odliczenia ulg za internet, dzieci bądź rehabilitację. Ponadto, w zależności od sytuacji, zalety podatku liniowego mogą być jednoznaczne z jego wadami. Zależność ta występuje w przypadku możliwości odliczenia jedynie strat poniesionych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w latach ubiegłych oraz niemożności łączenia dochodów uzyskanych z różnych źródeł.

Podsumowanie

Podatek liniowy to łatwa i stała forma rozliczenia. Metoda ta najwięcej korzyści przynosi możniejszym przedsiębiorcom, których roczny dochód wynosi minimum 100 tys. zł. Osoby rozliczające się opisywaną formą opodatkowania mają obowiązek dokonywania wpłat zaliczek na podatek dochodowy. Są to 19% zadatki płacone miesięcznie lub kwartalnie od dochodu  bądź kwoty o stałej wysokości (niezależnie od uzyskanych dochodów). Aby wyliczyć podatek liniowy należy pomnożyć uzyskany dochód (różnicę między przychodami a kosztami) przez stawkę podatku liniowego, czyli 19%.

Sprawdź nasze wcześniejsze artykuły: https://arcana.com.pl/polski-lad-nowy-program-wsparcia/

Dodaj komentarz