Podatki 2021 r. – najważniejsze zmiany

W 2021 roku podatki wzrosły wraz z podwyższeniem płacy minimalnej. Zgodnie z zapowiedziami rządu tegoroczne podatki, rozliczane w PIT 2022, mają służyć odbudowaniu pocovidowej rzeczywistości.

Podatki w 2021 r.

W 2021 roku dotkliwie odczuliśmy wzrost podatków. Rząd zdecydował się podwyższyć podatki m. in. za napoje słodzone oraz alkohol sprzedawany w butelkach poniżej 300 ml. Ponadto, w 2021 roku, wzrósł podatek od nieruchomości, który teraz jest większy o 0,85 zł za 1m2 przy powierzchni mieszkalnej i 24,84 zł za 1m2 budynku gospodarczego. Z powodu opłaty mocowej zwiększyła się również średnia cena prądu. Należność ta stanowi gwarancję bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej i w zależności od zużycia wynosi od 1,87 zł do 10,46 zł miesięcznie.

Jakie obowiązki mają przedsiębiorcy w 2021 roku?

Przedsiębiorcy w 2021 roku muszą przede wszystkim liczyć się ze wzrostem podatków i opłat z tytułu wykonywanej działalności gospodarczej. Do najważniejszej zmiany zalicza się wysokość składki w ZUS. Proporcjonalnie do wyższego wynagrodzenia minimalnego (2800 zł brutto), składka w ZUS urosła do 1447,08 zł. Wysokość opłaty ustala się na podstawie przeciętnego wynagrodzenia w 2021 roku, które wynosi 5 259 zł. Część przedsiębiorców może również odczuć naniesienie obowiązku płacenia podatku CIT przez spółki komandytowe oraz plany ustawy podatku handlowego.

W 2021 roku nastąpił wzrost odpowiedzialności przedsiębiorców za ochronę środowiska naturalnego. Stało się to przez wzgląd na zobowiązania Polski wobec Unii Europejskiej. Zgodnie z postulatami Komisji Europejskiej polscy przedsiębiorcy w 2021 roku są zobligowani płacić podatki od niepoddanemu recyklingowi plastiku oraz cło na produkty, przy wytwarzaniu których emitowana jest znaczna ilość CO2.

Nowe podatki w 2022 roku?

W najbliższym czasie rząd ma zamiar przedstawić nowe zmiany podatkowe na rok 2022. Wstępne założenia wprowadzonego opodatkowania mają przyczynić się do wzrostu jakości życia po trudnym czasie powrotu do normalności po pandemii. Wedle koncepcji rządzących, opracowywany przez PiS tzw. „Nowy Ład” ma na celu reset systemu podatkowego i obniżenie wysokości płaconych przez Polaków podatków. Wstępne wyliczenia specjalistów pokazują jednak, że ulgi podatkowe będą obowiązywały jedynie nielicznych. Najprawdopodobniej obowiązek fiskalny zostanie przeniesiony na aktywnych zawodowo obywateli, których roczne zarobki przekroczą 30 000 zł.

Jeśli szukasz porady prawnej z zakresu prawa skarbowego i gospodarczego, kliknij tutaj.

Zobacz też: https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/podatki-i-ksiegowosc/chce-rozliczac-pit/podatki-w-2021-roku-najwazniejsze-zmiany

Dodaj komentarz